„Ahoj przygodo !! Śladami żuławskich żeglarzy”

„Ahoj przygodo !! Śladami żuławskich żeglarzy”

Projekt pn. „Ahoj przygodo !! Śladami żuławskich żeglarzy” dofinansowany w ramach Funduszu Nowy AKUMULATOR SPOŁECZNY, ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO", realizowany przez Grupę "Żeglarskie Cedraki" oraz Stowarzyszenie Gdański Klub Morski CEDRUS.

W ramach przedsięwzięcia zorganizowano rejsy dla 14 osobowej grupy dzieci i młodzieży na trasie pętli żuławskiej w czasie 4 dni . Uczestnicy brali aktywny udział w planowaniu rejsu co pozwoliło na przepłynięcie trasy Błotnik-Wiślinka-Rybina-Osłonka-Kąty Rybackie – Frombork.  Rejs był niesamowitą przygodą ale również szkołą samodzielności i zaradności. Uczestnicy pełni uśmiechu i entuzjazmu wykorzystywali uroki bycia nad wodą, podziwiali piękno przyrody Żuław i Mierzei Wiślanej. Dodatkowo mieli okazję do poznania tajników żeglarskich i zapoznania się z infrastrukturą wodniacką zlokalizowaną na pętli tj. mosty, śluzy, mariny. Zdobyli również wiedzę nt. posługiwania się mapami i przyrządami do wyznaczania rejsów, a także co bardzo ważne planowania atrakcji na podstawie przewodników. Poprzez nocleg na łodziach i wspólne przygotowanie posiłków, uczestnicy zdobyli umiejętność brania odpowiedzialności za całą grupę i praktycznego przygotowania posiłków. Działanie to realizowane było pod nadzorem osób dorosłych zaangażowanych w przedsięwzięcie.

Podczas wyprawy został zorganizowany również konkurs fotograficzny pn. „Żuławy w Obiektywie”. W ramach konkursu najlepsze fotografie zostały nagrodzone. Nagrody ufundowane przez Stowarzyszenie Żuławy z Nowego Dworu Gdańskiego, a prace zostały wykorzystane do stworzenia publikacji – artykułu podsumowującego.

30 września 2021 r. odbyło się spotkanie podsumowujące projekt. Uczestnicy otrzymali certyfikaty ukończenia rejsu. Rozstrzygnięty został konkurs fotograficzny gdzie, wręczono nagrody za najpiękniejsze prace, które ufundowało Stowarzyszenie Żuławy Gdańskie z Nowego Dworu Gdańskiego. Po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia wszyscy wrócili do domów z nadzieją, że w przyszłym roku uda się zrealizować podobne przedsięwzięcie.

Do najważniejszych rezultatów, które zostały osiągnięte z chwilą zakończenia projektu  można zaliczyć:

  • 1 rejs po pętli żuławskiej promujący walory przyrodnicze, historyczne, a także skierowany na organizację czasu wolnego wśród dzieci i młodzieży,
  • przeprowadzenie konkursu fotograficznego,
  • nabycie przez uczestników projektu umiejętności żeglarskich, w tym: nawigacja po szlaku wodnym, obsługa jachtu, zasady bezpieczeństwa,
  • nabycie kompetencje kluczowych – współpraca w grupie, planowanie, odpowiedzialność za innych, kompetencje komunikacyjne, kompetencje przyrodnicze.

W ramach dofinansowania poniesiono koszty na:

  • Wyczarterowanie 2 jachtów
  • Zakup paliwa
  • Zakup artykułów spożywczych do przygotowywania posiłków dla uczestników.

Wartość dofinansowania wynosiła 100 % - 6000,00 zł

Szczegóły
Data dodania 30 września 2021

Galeria